Badania serca - po co i dla kogo?

Karla von Vierordta (1818-1884). Pierwszy sfigmomanometr został wynaleziony przez austriackiego patologa Samuela Siegfrieda Karla Rittera von Bascha (1837-1905). W 1896 włoski lekarz Scipione Riva-Rocci opisał prosty przyrząd do

Badania serca - po co i dla kogo? kardiolog cieszyn

Pierwszym wczesnym urządzeniem do bezkrwawego mierzenia

Pierwszym wczesnym urządzeniem do bezkrwawego mierzenia ciśnienia krwi był sfigmograf skonstruowany przez niemieckiego fizjologa Karla von Vierordta (1818-1884). Pierwszy sfigmomanometr został wynaleziony przez austriackiego patologa Samuela Siegfrieda Karla Rittera von Bascha (1837-1905). W 1896 włoski lekarz Scipione Riva-Rocci opisał prosty przyrząd do mierzenia ciśnienia krwi z mankietem nakładanym na ramię, który został udoskonalony przez Harveya Williamsa Cushinga. Metoda pomiarowa została rozwinięta w 1905 przez lekarza wojskowego Mikołaja Siergiejewicza Korotkowa. Pomiar wykonywany metodą Riva-Rocci nazywany jest RR. Obecnie powszechnie stosuje się pomiar ciśnienia metodą Korotkowa, niewłaściwie określany również jako RR.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Dlaczego kardiologia jest warta uwagi?


Czy kardiologia jest odpowiednią specjalizacją w medycynie? Czy wybierając się na studia medyczne warto od razu rozważać ścieżkę rozwoju zawodowego właśnie pod kątem kardiologii? To trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale kluczowe w tym temacie są nasze zainteresowania i predyspozycje osobiste. Nie ulega wątpliwości fakt, że dobry kardiolog z doświadczeniem może liczyć na bardzo duże wynagrodzenie. W dzisiejszych czasach kardiologowie pracują zarówno w szpitalach, gdzie mają możliwość ogromnego rozwoju swoich umiejętności i kompetencji, ale także placówkach prywatnych. Warto mieć to na uwadze i przed wyborem specjalizacji kardiologa zapoznać się nie tylko z zarobkami ale także z opiniami i doświadczeniami starszych kolegów po fachu.



Wówczas daleko posunięte były eksperymenty na

9 września 1896 roku niemiecki chirurg Ludwig Rehn przeprowadził pierwszą operację serca. Wówczas daleko posunięte były eksperymenty na zwierzętach, które wykazały, że mięsień serca jest zdolny do regeneracji. Pierwszą operację na otwartym sercu wykonał w 1952 roku amerykański chirurg F. John Lewis. Pierwszą sztuczną zastawkę serca wszczepiono w 1961 roku i dokonali tego amerykańscy lekarze, Albert Starr i Lowell Edwardsa. W 1980 roku na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w leczeniu zaburzeń rytmu zagrażających nagłym zgonem sercowym po raz pierwszy zastosowano wewnętrzny defibrylator.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog