Energia odnawialna ze słońca - o panelach fotowoltaicznych

fotowoltaiki właśnie.Montaż paneli słonecznych na powierzchni dachuBudowa nowoczesnego domu prowadzona jest z założeniem, że powinien być on zarówno energooszczędny i ekologiczny, jak i stylowo urządzony. Dlatego na powierzchni d

Energia odnawialna ze słońca - o panelach fotowoltaicznych Wytwórcy modułów fotowoltaicznych konkurują ze sobą co do wydajności ich modułów. Większość producentów np. stosują coraz to nowe rozwiązania techniczne w swoich panelach. Dzisiaj na temat fotowoltaiki właśnie.

Montaż paneli słonecznych na powierzchni dachu

Budowa nowoczesnego domu prowadzona jest z założeniem, że powinien być on zarówno energooszczędny i ekologiczny, jak i stylowo urządzony. Dlatego na powierzchni dachu takiego domu montowane są panele słoneczne, natomiast na podłodze salonowej znajdują się stylowe panele podłogowe. Te ostatnie panele są w stanie nadać domowemu salonowi oryginalnego wyglądu i sprawić, że przychodzący do domu goście nabiorą przekonania, że jego właściciele posiadają dobry gust. Natomiast panele słoneczne pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej ze światła słonecznego, a oświetlanie domu w ten sposób może również poprawić jego ogólny wygląd. Zastosowanie ściśle użytkowe znajdą w takim domu także kolektory słoneczne, które pozwalają na wytwarzanie ciepła.


Studia prowadzone z zakresu fotowoltaniki

Studia z zakresu fotowoltaniki odbywane są przez architektów i inżynierów oraz przez osoby, które w przyszłości będą zajmowały się wykonywaniem planów budowy różnych budynków. Dlatego osoby zajmujące się wdrażaniem rozwiązań fotowoltaicznych powinny być dobrymi matematykami i technikami oraz fizykami i informatykami. Tylko dzięki temu będą mogły skutecznie zajmować się urbanistyką. Także osoby, które zajmują się montażem paneli słonecznych oraz kolektorów słonecznych muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Przede wszystkim muszą to być osoby sprawne fizycznie oraz w pełni zdrowe i mogące pracować na wysokościach. Ich praca powinna być nadzorowana przez specjalistów z zakresu bhp. Opracują oni także zasady sprawnego montażu kolektorów słonecznych.


Energetyka - koszty OZE

Mimo że odnawialne źródła energii takie, jak woda, wiatr czy słońce, są dostępne do wykorzystania za darmo, do końca XX wieku wykorzystanie ich było znacznie droższe od spalania paliw kopalnych. Rozwój technologii i zwiększenie skali ich wykorzystania spowodowało jednak stopniowy spadek cen. Od początku XXI wieku wiele państw zaczęło wprowadzać subwencje na energetykę odnawialną, co przyczyniło się do gwałtownego rozwoju tej branży i dalszego spadku cen67.

Określenie opłacalności energetyki odnawialnej oraz energetyki opartej na nieodnawialnych źródłach jest skomplikowane, ponieważ każdy typ energii jest obecnie dotowany na różne sposoby. Dopłaty do energetyki paliw kopalnych na świecie w 2010 roku były 6 razy wyższe od dopłat do energii odnawialnej8, jednak te drugie dostarczają 15-krotnie mniej energii9. Zwolennicy odnawialnych źródeł wskazują, że przy analizie kosztów energii odnawialnej należy także uwzględniać korzyści środowiskowe i zdrowotne wynikające z ich zastosowania (np. w postaci ograniczenia emisji zanieczyszczeń) w stosunku do pozyskiwania energii z paliw kopalnych.

W 2013 roku w Niemczech dotacje dla energetyki odnawialnej wyniosą ok. 20 mld euro. Obciążenie gospodarstwa domowego wyniesie z tego tytułu ok. 15-20 euro miesięcznie, przy czym z tej kwoty 6,5 euro/mies. to koszty wsparcia producentów ?zielonej? energii. Kwoty te są wielokrotnie wyższe od uprzednio prognozowanych przez rząd ? co wynika z bardziej dynamicznego rozwoju energetyki solarnej w tym kraju a ten wynika m.in. ze spadku cen paneli słonecznych (więcej paneli=więcej dopłat)1011. Konsekwencją jest m.in. wzrost wykorzystania kominków do ogrzewania domów12. Oficjalne wyliczenia m.in. rządowej Agencji ds. Energii Odnawialnych RFN wskazują, że poziom publicznego wsparcia dla OZE jest znacząco niższy od korzyści (finansowych czy zdrowotnych i ekologicznych) dzięki nim uzyskanych. W sensie ekonomicznym publiczny program wsparcia OZE nie jest zatem jego subwencjonowaniem a inwestycją publiczną w produkcję czystej energii, poprawiającą stan zdrowia ludzi i stan środowiska13. Wynika to z faktu, że każda wyprodukowana kilowatogodzina czy kilodżul energii z OZE zastępująca energię z nieodnawialnych źródeł energii poprawia m.in. stan zdrowia społeczeństwa oraz zmniejsza poziom kosztownych zanieczyszczeń środowiska.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii#Koszty