Jak hormony wpływają na funkcjonowanie organizmu?

mkiem jest coś nie tak. Ciągłe porównywanie do innych dodatkowo może te niepokoje nasilić, jednak warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie ? jeśli córka lub syn są niżsi od rówieśników, nie zawsze oznacza to

Jak hormony wpływają na funkcjonowanie organizmu?

Gdy dziecko odstaje wzrostem od rówieśników

Każdy rodzić chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, dlatego wszelkie odstępstwa od normy nierzadko powodują silne obawy, że z potomkiem jest coś nie tak. Ciągłe porównywanie do innych dodatkowo może te niepokoje nasilić, jednak warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie ? jeśli córka lub syn są niżsi od rówieśników, nie zawsze oznacza to nieprawidłowości w rozwoju. Dla pewności można jednak udać się do endokrynologa, który przeprowadzi odpowiednie badania. Trzeba przy tym pamiętać, że nie tylko zbyt niski wzrost dziecka powinien skłonić nas do zastanowienia. Również w przypadku, gdy syn lub córka są znacznie wyżsi od kolegów i koleżanek, konieczna może być wizyta u specjalisty.


Co może świadczyć o problemach z gruczołami wydzielania wewnętrznego?

O problemach związanych z hormonami myślimy zazwyczaj w okresie dorastania, a wiele osób uważa je za cechę właściwą dla okresu przekwitania. W rzeczywistości jednak prawidłowa praca gruczołów wewnętrznych ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli więc nie ma uzasadnienia dla nagłego przyrostu wagi, poczucia senności, braku energii, nadpotliwości czy drżenia rąk, warto udać się do endokrynologa. Ponieważ objawów związanych z zaburzeniami pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego jest bardzo dużo, dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem rodzinnym. Należy pamiętać, że problem ten jest bardzo często dziedziczny, dlatego jeśli w rodzinie pojawiały się już tego typu schorzenia, wizyta u endokrynologa może być tym bardziej konieczna.


Terapia indywidualna osób z depresją

Sama jesienna depresja nie może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, jednak u osób posiadających już jakieś problemy ze stabilnością emocjonalną może ona doprowadzić do powstania poważniejszej depresji. Takie osoby będą potrzebowały leczenia psychiatrycznego do tego, żeby mogły wrócić do pełni sił. Często takie leczenie musi zostać wsparte leczeniem farmakologicznym, ponieważ trzeba pamiętać, że depresja bardzo często związana jest z jakimiś zaburzeniami zdrowotnymi, a jednocześnie osoby na nią cierpiące nie zawsze są w stanie w pełni się uspokoić jedynie po rozmowie z psychiatrą. Uczestniczą one także zarówno w terapii indywidualnej, jak i w terapii grupowej. Dzięki temu mogą skonfrontować swoje uczucia z odbiorem ich przez inne osoby.