Kiedy opłaca się skorzystać z paneli słonecznych?

rycznej ze Słońca ma mnóstwo zalet. Nic więc dziwnego, że takimi rozwiązaniami interesują się coraz częściej nie tylko właściciele domów jednorodzinnych i gospodarstw, ale także i właściciele firm. Szczególnie w większych firmach,

Kiedy opłaca się skorzystać z paneli słonecznych? inwertery fotowoltaiczne

Fotowoltaika dla domu i firmy

Fotowoltaika to stosunkowo nowa zdobycz techniki, która coraz częściej pojawia się także na polskim rynku. Niewątpliwie pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca ma mnóstwo zalet. Nic więc dziwnego, że takimi rozwiązaniami interesują się coraz częściej nie tylko właściciele domów jednorodzinnych i gospodarstw, ale także i właściciele firm. Szczególnie w większych firmach, a także tych zajmujących się różnego rodzaju produkcją nakłady na energię elektryczną są bowiem dość znaczne. Trzeba przyznać, że rozmaite projekty, które oferują dofinansowanie na założenie takiej instalacji bardzo przychylnie odnoszą się do firm. To właśnie do firm różnego rodzaju skierowanych jest wiele programów z dofinansowaniem.


Co to jest gospodarka rabunkowa?

Gospodarka rabunkowa ? intensywne działanie gospodarcze, na skutek którego następuje wyrządzenie niepowetowanych szkód w zasobach naturalnych danego terytorium, a przy tym zmniejszeniu ulega użytkowa wartość gruntu, na którym się działa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_rabunkowa


Fakt z Wiki - biodegradacja

Biodegradacja (gr. bios = życie, łac. degradatio = obniżenie)1 ? biochemiczny rozkład związków organicznych przez saprobionty (głównie bakterie1234 i grzyby124, ale także pierwotniaki, promieniowce, glony i robaki)1 na proste związki nieorganiczne1234. Poza organizmami żywymi, do biodegradacji przyczyniają się także czynniki naturalne, takie jak: światło słoneczne, tlen z powietrza i woda3. Dzięki niej rozkładowi może ulegać nawet 95% substancji organicznej1.

Biodegradacja jest procesem bardzo powszechnym. Przebiega we wszystkich biocenozach. Zamyka ona cykle biogeochemiczne większości pierwiastków chemicznych, poprzez doprowadzenie związków do form przyswajalnych przez rośliny. O ile biodegradacja związków występujących naturalnie przebiega bardzo szybko (przykładem są lasy równikowe), o tyle rozkład substancji sztucznych, wytworzonych przez człowieka, może trwać nawet do kilku tysięcy lat (np. pochodne ropy naftowej, pestycydy, materiały wybuchowe)2. Mimo tego, proces ten ma duże znaczenie w zachowaniu środowiska naturalnego, ponieważ zmniejsza stopień jego zanieczyszczenia3.

Dużą zdolność do biodegradacji wykazują zasobne w próchnicę, biologicznie aktywne gleby1.

Rozkład szczątków organicznych przebiega zarówno w obecności tlenu, jak i przy jego braku. Aeroby degradują je, wykorzystując tlen jako utleniacz. Anaeroby zastępują tlen azotanami, siarczanami, jonami metali lub dwutlenkiem węgla. W ten sposób metanotrofy potrafią rozkładać węglowodory alifatyczne, a nawet ich halogenki2.

Obecnie zastępuje się trwałe tworzywa sztuczne i detergenty odpowiednikami, które ulegają biodegradacji3.

W przeciwieństwie do mineralizacji, terminu biodegradacja używa się raczej w odniesieniu do substancji szkodliwych (np. pestycydów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biodegradacja