Precyzyjna obróbka metali - plotery frezujące

bróbka realizowana jest za pomocą narzędzi. Układ konstrukcyjny obrabiarki W obrabiarkach rozróżniamy następujące grupy zespołów: zespół napędowy zespoły ruchów roboczych zespoły ruchów posuwowych i pomocniczych zespoły

Precyzyjna obróbka metali - plotery frezujące

Obrabiarka - definicja i układ konstrukcji

Obrabiarka ? maszyna do mechanicznej obróbki przedmiotów w celu nadania im określonych kształtów, wymiarów i chropowatości powierzchni. Obróbka realizowana jest za pomocą narzędzi.

Układ konstrukcyjny obrabiarki
W obrabiarkach rozróżniamy następujące grupy zespołów:

zespół napędowy
zespoły ruchów roboczych
zespoły ruchów posuwowych i pomocniczych
zespoły zamocowania narzędzi i części obrabianych
korpusy, podstawy, prowadnicy itp
układy sterowania
układy chłodzenia
zespoły odwiórowania

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrabiarka


Uniwersalne frezarki ? jakie są ich zalety?

Uniwersalne frezarki to z pewnością maszyny nowoczesne. Są one wyspecjalizowane w obróbce różnego rodzaju materiałów ? drewna, metalu czy tworzywa sztucznego, dlatego też znajdują szerokie zastosowanie w warsztatach naprawczych i zakładach produkcyjnych. Za ich pomocą możliwe jest zarówno wykonywanie pojedynczych elementów, jak też i produkcja seryjna. Wyposażenie w duże stoły robocze sprawia, że nawet obróbka przedmiotów o większych gabarytach również nie sprawia problemów. Nowoczesne urządzenia tego typu sterowane są za pomocą komputera, a kontrolowanie poszczególnych etapów procesu produkcyjnego umożliwia panel użytkownika i cyfrowy wyświetlacz wskazujący aktualne parametry.


Metalowe bloki dla frezarek

Gdy już mamy gotowy projekt, dobrze zaprogramowaną maszynę i korci nas by wcisnąć przycisk "start" - pamiętajmy o jeszcze jednym. Ten niepozorny blok aluminium, czy innego metalu, w który za chwilę wgryzą się ostrza frezu, jest jednak dość istotny.

Pomijam tutaj oczywiste rzeczy, jak upewnienie się że posiadamy lity blok metalu bez skaz czy uszkodzeń mechanicznych. To pierwsze rzuca się w oczy, ale są też inne sprawy o które warto zadbać. Po pierwsze, należy się upewnić że nas model mieści się w obrysie naszego materiału - czasem zdarza się że coś nam się tylko wydaje, a wychodzi inaczej. Lepiej zmierzyć to dwa razy i mieć pewność. Po drugie, blok nie może być z kolei zbyt duży, jeśli frez będzie musiał przebijać się przez decymetry metalu żeby zacząć w ogóle tworzyć powierzchnię modelu, to prędzej zepsujemy maszynę, niże otrzymamy nasz element.