serwis hydrauliki

e kwalifikacje do przeprowadzania tego typu operacji, to jednak istnieje wiele zakładów specjalizujących się w tej dziedzinie. Z uwagi na fakt, że cena maszyn budowlanych czy na przykład maszyn rolniczych niejednokrotnie jest bard

serwis hydrauliki

Czy istnieje sposób na uniknięcie kolejnych napraw?

Chociaż hydraulika siłowa i naprawa maszyn budowlanych są dość skomplikowane i fachowiec musi posiadać odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania tego typu operacji, to jednak istnieje wiele zakładów specjalizujących się w tej dziedzinie. Z uwagi na fakt, że cena maszyn budowlanych czy na przykład maszyn rolniczych niejednokrotnie jest bardzo wysoka, trzeba zawsze zwracać uwagę na to, do kogo udajemy się w celu naprawienia usterki. Najlepiej wybierać doświadczonych fachowców, dzięki usługom których nas sprzęt uniknie ponownych, szybkich usterek. Wielu właścicieli takiego sprzętu posiada znajomych wśród mechaników, co pozwala na zwiększenie pewności co do jakości wykonywanej usługi.


Siłowniki

Siłowniki hydrauliczne są bardzo często stosowane w maszynach budowlanych i innych maszynach wymagających bardzo dużych sił.

Siłownik działa wraz z pompą hydrauliczną, która stanowi jego napęd. Pompa hydrauliczna tłoczy olej pod dużym ciśnieniem. Jest on dostarczany do siłownika za pośrednictwem przewodów ciśnieniowych. W tym momencie siłownik rozpoczyna swoją pracę - zależnie od kierunku przepływu płynu - wysuwa lub wsuwa tłok.

Siłowniki hydrauliczne pozwalają na wytworzenie bardzo dużego nacisku - liczonego nawet w tonach.


Cylinder roboczy

Prasa hydrauliczna ? urządzenie techniczne zwielokrotniające siłę nacisku dzięki wykorzystaniu zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym (prawo Pascala).
Budowa i zasada działania

Prosta prasa hydrauliczna zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą cylindrów, które są wypełnione olejem hydraulicznym i zamknięte szczelnymi tłokami. Cylinder roboczy ma zwykle znacznie większą średnicę S2 niż cylinder spełniający funkcję pompy S1. Jeśli działamy określoną siłą na tłok pompy F1, to na tłok roboczy działa znacznie większa siła F2.

Tłok pompy o powierzchni S1, na który działa siła F1, wywołuje w układzie ciśnienie p:

p=\frac F_1 S_1

Zgodnie z prawem Pascala ciśnienie to rozprzestrzenia się po całej objętości cieczy i działa także na tłok roboczy o powierzchni S2 wywołując siłę F2

F_2=pS_2=\fracS_2 S_1 F_1

Z powyższego wzoru wynika, że siła działająca na tłok roboczy jest tyle razy większa od siły działającej na tłok pompy ile razy powierzchnia tłoka roboczego jest większa od powierzchni tłoka pompy.

W prasie hydraulicznej jest spełniona zasada zachowania energii. Praca wykonana przez tłok pompy (ten o mniejszej powierzchni) jest równa sile F1 pomnożonej przez przesunięcie, które z kolei jest tyle razy większe od przesunięcia tłoka roboczego, ile razy przekrój tłoka roboczego jest większy od przekroju tłoka pompy. Praca wykonana przez tłok roboczy jest więc taka sama jak praca tłoka pompy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prasa_hydrauliczna