Temat - serwisowanie auta

z wykonuje za każdym razem ruch obrotowy o ściśle ustalonym kącie. Dzięki temu kąt obrotu wirnika jest ściśle zależny od liczby dostarczonych impulsów prądowych, a prędkość kątowa wirnika jest dokładnie równa częstotliwości imp

Temat - serwisowanie auta

Co to takiego silnik krokowy?

Silnik krokowy, silnik skokowy ? silnik elektryczny, w którym impulsowe zasilanie prądem elektrycznym powoduje, że jego wirnik nie obraca się ruchem ciągłym, lecz wykonuje za każdym razem ruch obrotowy o ściśle ustalonym kącie.

Dzięki temu kąt obrotu wirnika jest ściśle zależny od liczby dostarczonych impulsów prądowych, a prędkość kątowa wirnika jest dokładnie równa częstotliwości impulsów pomnożonej przez wartość kąta obrotu wirnika w jednym cyklu pracy silnika.

Kąt obrotu wirnika pod wpływem działania jednego impulsu może mieć różną wartość, zależnie od budowy silnika ? jest to zwykle wartość od kilku do kilkudziesięciu stopni. Silniki krokowe, zależnie od przeznaczenia są przystosowane do wykonywania od ułamków obrotu na minutę do kilkuset obrotów na minutę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_krokowy


Czy dobrze jest stosować tanie części zamienne?

Obecnie w wielu miejscach znajdziemy tanie części zamienne do naszych samochodów, które pozwolą nam zaoszczędzić co nieco na naprawie samochodu. Czy jednak zawsze ich kupno będzie dobrym pomysłem. Zawsze warto pamiętać o tym, że tańsze zamienniki nie mogą zagwarantować nam takiej samej jakości, jak te markowe części, które zwykle stosowane są w autach. Te mniej kosztowne elementy mogą czasem nawet doprowadzić do poważnych awarii, przez co zamiast oszczędności czekać na nas będzie znacznie większy wydatek, niż się spodziewaliśmy. Jeśli więc zależy nam na porządnej naprawie, powinniśmy zdecydowanie wybierać odpowiednie i sprawdzone części, nawet jeśli czasem trzeba będzie dodatkowo za to zapłacić.


Parę słów o wycieraczkach

Wycieraczka ? element wyposażenia samochodu albo innego pojazdu wyposażonego w przednią szybę (tramwaj, autobus, trolejbus, lokomotywa, pociąg, samolot, a także statek, prom, barka, koparka, ładowarka, kombajn albo ciągnik rolniczy), mający za zadanie ścieranie z niej deszczu, mżawki, gradu, śniegu i błota podczas jazdy.

Pierwsze projekty pojawiły się na początku XX wieku, w 1903 patent został przyznany Mary Anderson (wynalazczyni) oraz Irlandczykowi Jamesowi Henry'emu Apjohnowi, a także w 1911 kapitanowi Gladstone'owi Adamsowi.

Jedną z osób, którym przypisuje się ten wynalazek, był Polak, Józef Hofmann (1876?1957), którego pomysł wdrożony został do seryjnej produkcji w fabryce Forda.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wycieraczka